Burkina Faso Vizesi

Burkina Vizesi Nasıl Alınır?

Burkina Faso Vizesi Burkina Faso vizesi müracaatında bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları pasaport hamillerinin tamamı, Bordo çipli (normal) Yeşil (hususi) Gri (hizmet) vizeye tabidir. Siyah (diplomatik) pasaport sahipleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Burkina Faso vizesi müracaatlarında pasaport süresinin, vize bitim tarihinden itibaren en az 6 geçerliliği olması zorunludur.

Burkina Faso vizesi müracaatları sadece Burkina Faso Ankara Büyükelçiliği’nden yapılabilmektedir. Ankara Büyükelçiliği haricindeki Burkina Faso İstanbul Fahri Konsolosluğu sadece Benin vatandaşlarının Türkiye ‘de yaşadığı problemlere yardımcı olabilmektedir, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için seyahat belgesi ve vize verme yetkisine sahip değildir.

Ankara Burkina Faso Büyükelçiliği, vize müracaatlarını turistik ve ticari kategorilerde kabul etmektedir. Gerek turistik ve gerekse ticari vizeye başvuru yapacak olan pasaport sahiplerinin hazırlaması gereken evrakların yanında vize müracaatlarını seyahatlerine en az 1 hafta kala yapmaları tavsiye edilmektedir.

Burkina Faso’da kesinlikle kapı vizesi uygulaması bulunmaz. Burkina Faso ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ankara Burkina Faso Büyükelçiliği’nden vize almaları zorunludur. Burkina Faso vize başvuruları, yetkili seyahat acenteleri tarafından başvuru yapmaya, vize ücreti ödemeye sonuçlanan pasaportları teslim almaya yetkilidirler.

Burkina Faso vize müracaatı için Burkina Faso vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gerekir. Burkina Faso vizesi fotoğraf ölçüsü Normal Biyometrik arka fonu beyaz olan toplam 2 adet fotoğraf ile gerçekleşebilmektedir.

Burkina Faso vizesi ücreti; turistik ve ticari vize kategorilerine ve giriş sayısına göre farklılık göstererek TL olarak ve nakit yapılabilmektedir. Burkina Faso Büyükelçiliği vize işlemlerinde acil vize uygulaması bulunmamaktadır. Burkina Faso vizesi müracaatında bulunacak olan tüm pasaport hamillerinin seyahatlerine en az 1 hafta kala vize müracaatlarını gerçekleştirmeleri önemle tavsiye edilir.

Burkina Ankara Büyükelçiliği resmi bayramlar haricinde hafta içi her gün çalışmakta ve vize başvuru alımı ve dağıtımı yapmaktadır. Burkina Faso ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Burkina Faso resmi bayramlarını da göz önünde bulundurarak müracaatlarına seyahatlerine en az 7 gün kala yapmaları önemle tavsiye edilmektedir.